W Europie dostępne są dwa duże banki nasienia, w których swobodnie zamawiać może osoba z Polski: European Sperm Bank oraz Cryos International. Nie wiem, czy są to wszystkie europejskie banki, ale na pewno są to dwa największe. Ponieważ korzystałam z obydwu, pomyślałam że warto, żebym je porównała.
Kwestie prawne: oba banki mają siedziby w Danii i co za tym idzie, obowiązuje je duńskie prawo. Co to znaczy? To znaczy, że zamówienie od nich nasienia przez singielkę (czy lesbijkę, czy każdą inną kobietę czy mężczyznę), jest w pełni legalne. Jednak są tu dwa ograniczenia. Po pierwsze legalna będzie tylko inseminacja domowa (czyli podanie sobie samodzielne zamówionego nasienia, a nie przez lekarza w gabinecie – to ograniczenie wynika z prawa polskiego). Po drugie przesyłka nie może przyjść na adres prywatny, tylko na adres lekarza (to z kolei wynika z wytycznych prawa duńskiego). Wiem, popieprzone. Ale jest jak jest.
Musisz więc mieć zaprzyjaźnionego lekarza, który zgodzi się aby przesyłka przyszła na jego adres. Bank będzie potrzebował od niego jedynie zaświadczenia, że jest lekarzem (wydaje je Naczelna Izba Lekarska elektronicznie, prosta sprawa). Jakiej jest ten lekarz specjalności – nikt nie patrzy, nie ma to znaczenia.
Cryos International wymaga, aby lekarz zarejestrował się u nich na stronie i przekazał online dokument, potwierdzający prawo wykonywania zawodu. Procedura jest prosta, to jak zakładanie typowego konta w zwykłym serwisie internetowym, podanie kilku danych teleadresowych, załadowanie pliku i tyle. European Sperm Bank kontaktował się emailowo z lekarzem i prosił o przesłanie dokumentu tą drogą.
Wybór dawców: tutaj jest podobnie w obu bankach. Wyboru dokonuje się poprzez stronę internetową, gdzie dawcy mają swoje profile. Dawcy oczywiście są anonimowi, widzimy tylko ich fikcyjne imiona. Dostajemy pełen opis cech fizycznych (wzrost, waga, oczy, kształt twarzy, uszu, sylwetka etc.). Dostajemy też krótki opis tego kim są, co jest dla nich ważne, o ich edukacji, co robią w życiu etc. Mamy też podstawowe informacje o ich rodzicach. Podstawowy opis pochodzi od samego dawcy, ale jest też drugi – wrażenia na jego temat od pracownika banku, który się z nim spotkał. Widzimy też – w dużej części profili – jego zdjęcie z bardzo wczesnego dzieciństwa.
Dla mnie osobiście najważniejsze w kontekście wyboru były dwie informacje: nagranie próbki głosu oraz informacje o rodzicach, dziadkach etc. Pierwsze dlatego, że to najbardziej namacalny i działający na wiele zmysłów sposób poznania człowieka: co mówi, jak mówi, jaki ma temperament etc. Drugie dlatego, że część cech można dziedziczyć po historii rodzinnej.
European Sperm Bank ma dłuższe nagrania głosu, to rozmowa z pracownikiem banku, odbywająca się zawsze wedle tego samego schematu. Rozmowa trwa kilkanaście minut. Cryos International podszedł nieco inaczej: daje dawcy możliwość autorskiej wypowiedzi, ale jest ona krótsza: 1-2 minuty.
Procedura zakupu i transportu: jest bardzo podobna w obu bankach, całość procesu odbywa się za pośrednictwem strony internetowej, płatność kartą kredytową. Oba banki na dostawę dają sobie 1-2 dni, doświadczenie pokazuje że przesyłka zawsze dochodzi w jeden dzień. Wiem, że może Ci się wydawać że to nieistotne szczegóły, ale ponieważ podanie nasienia musi nastąpić bardzo konkretnego dnia, to precyzyjne planowanie naprawdę ma znaczenie.
Cryos pozwala wybierać miedzy 3 metodami transportu (suchy lód, mały pojemnik z azotem i duży pojemnik z azotem), European między dwoma (suchy lód albo pojemnik z azotem). Wybór jest ważny, bo po pierwsze od niego zależy jak długo nasienie będzie zamrożone i gotowe do użycia, a po drugie zasadniczo różnią się ceną. Przesyłkę przywozi kurier pod wskazany adres (przypominam – adres lekarza).
Banki też różnią się trochę w procedurze zwrotu zbiornika z azotem (tak, trzeba go zwrócić). Cryos umożliwia zamówienie kuriera do siebie do domu i pozwala samodzielnie określić dzień i przedział godzinowy. European Sperm Bank sam wyznacza dzień, a kurier jest zamówiony na adres lekarza, który przesyłkę odbierał. Jak się domyślacie, pierwszy bank tu wygrywa dogodnością całego procesu zwrotu.
Dostępne rodzaje/jakość nasienia: tutaj banki trochę się od siebie różnią. Tytułem wstępu: jakość nasienia określa się, podając tzw. parametr MOT, który mówi o liczbie i ruchliwości plemników. Im wyższy wskaźnik tym lepiej. Cryos International udostępnia nasienie o parametrze MOT5, MOT10, MOT20 – w dużych dostępnościach i MOT30 w mniejszej, ale co się dziwić, to już taka super-sperma… nie jestem pewna ale chyba zdarzyło mi sie także widzieć MOT50, co jak zauważyła moja przyjaciółka chyba oznacza, że zajść w ciążę można nawet od jej wypicia 😉 Oczywiście każda z tych jakościowych grup jest inaczej wyceniona, im wyższa jakość tym wyższa cena, logiczne. European Sperm Bank natomiast udostępnia tylko jedną klasę/jakość nasienia – MOT 20 (czyli b. wysoka). Można więc powiedzieć, że trzymają najwyższą jakość, ale z drugiej strony są mniej elastyczni i dają mniejsze możliwości manewrów, związanych z ceną.
Oba banki oferują nasienie w dwóch wersjach: nieoczyszczonej do inseminacji doszyjkowej (ICI) – ta jest tańsza, i w wersji oczyszczonej do inseminacji domacicznej (IUI). Tę drugą może wykonać tylko lekarz lub położna, co nie jest legalne dla singielki i żaden gabinet oficjalnie jej nie wykona.
Zawartość przesyłki: wydawałoby się, że nie ma tu różnic, a jednak jest jedna zasadnicza. Zarówno w jednym, jak i drugim banku nasienie przychodzi zamknięte w małych słomkach. O ile jednak Cryos dodaje do nich oprzyrządowanie do podania (strzykawka i przejściówka + instrukcje obrazkowe i filmy instruktażowe na stronie), to European Sperm Bank dostarcza słomkę bez żadnego oprzyrządowania czy słowa klarownej instrukcji. Więcej, instrukcja jest niejasna bo zrobili uniwersalną dla różnych rodzajów nasienia i różnych sposobów jego podania (domacicznie, dopochwowo etc.) – serio może to wprowadzić w błąd. Także tutaj ocena zdecydowanie na korzyść Cryos.
Ceny: są zbliżone w obu bankach, czyli w obu masakrycznie drogo… Trzeba się liczyć z kosztem ok 3300-3800 zł za jedną przesyłkę, zamawiając 1 słomkę MOT20, albo 2 słomki MOT10 nasienia nieoczyszczonego. Cryos wygrywa cenowo nieco tym, że oferuje mały pojemnik z azotem, który jest nieco tańszy niż duży.
Strona internetowa, kontakt z pracownikami banku: Cryos wygrywa w obu kategoriach. Strona internetowa European Sperm Bank wydaje mi się mocno przestarzała, oczywiście wszystko da się na niej zrobić, niemniej odstaje jakością od dzisiejszych stron. Cryos ma stronę lepszą, choć też nie powiedziałabym, że jakąś mega profesjonalną. Trochę mnie to dziwi, przyznaję. Co do kontaktu via e-mail i telefon, Cryos jest sprawniejszy i bardziej przyjazny.
A czy jest opcja inseminacji na miejscu w Danii po prostu?
Super wszystko opisałaś. Jestem tu poraz kolejny i poraz kolejny czytam ten sam wpis – bardzo daje nadzieję. Dziękuję!
Coraz bliżej jestem podjęcia TEJ decyzji.
Mam pytanie odnośnie dostawy. Jak to w praktyce jest z tym lekarzem? Musi mieć swój gabinet? Czy wystarczy jego oświadczenie od izby, podanie jego jako odbiorcy przesyłki, zamówienie na jego adres – może być adres domowy lekarza??
Jak wygląda kontakt z tym lekarzem przez Cryos?
Chce pozostać anonimowo, narazie z różnych względów, tak musi być.
Podaje emaila do kontaktu w tej sprawie.
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź bezpośrednio na niego abyśmy mogły porozmawiać.
Odezwę się 🙂
Dzięki za ten artykuł, dał mi dużo nadziei! 🙂
Też mam pytanie w sprawie lekarza, który miałby zgodzić się odebrać przesyłkę – niestety, i mój lekarz rodzinny, i – co gorsza – ginekolog odmówili, mówiąc, że „nie zajmują się takimi rzeczami” 🙁
Zostawiam swój adres mailowy, odezwij się, proszę 🙂
Pozdrowienia!
Witam.Mogłabys napisac jak to wyglaa z lekarzem? Chyba wiekszosc ma tutaj problem Proszę oezwij się
Cześć! Bardzo dziękuję za Twojego bloga. Społeczność SMBC w Polsce praktycznie nie istnieje, w porównaniu do innych krajów. Fantastycznie by było gdyby od Twojego bloga zaczęło się to zmieniać 🙂
Sama mogę się podzielić doświadczeniem z bankiem Cryos i inseminacją w Danii. Ponieważ to niestety nie zadziałało próbuję innych sposobów. Mam pytanie odnośnie kwalifikacji do IVF z dawcą. Będę bardzo wdzięczna jeśli odezwałabyś się na maila, którego zostawiam. Pozdrawiam Cię z całych sił 🙂